כשהאדמו"ר אומר לא - למה הוא מתכוון?
חלמתי שיש לי כלב חמוד עם זנב. ועושים לי את המוות על הכלב: הכלב הוציא לרב לשון, הכלב נוגע בבנות, הכלב מסתכל עליי, הכלב הולך ערום. ומארגנים מלחמה ומלשינים לאדמו"ר החדש, ואומרים שהאדמו"ר אמר לכלב שיסתלק. ואני הולך לאדמו"ר לספר את האמת, ופתאום מבין שזה מארב מתוכנן, שהם כבר סידרו הכול מראש. ואני חושב: עצם הרעיון להביא כלב לאדמו"ר יפחלץ אותם, שהאדמו"ר בעצמו יגיד לכלב שיסתלק. והאדמו"ר דווקא מתייחס יפה לכלב, מושיב אותו על הכסא, ומתחיל לשאול אותו: אתה נובח? אתה נושך? והמקטרגים כל הזמן צועקים מאחורה: שתיקה כהודאה, שתיקה כהודאה! והאדמו"ר אומר לי: תראה, הכלב שלך לא יודע כלום, לא הולך לחיידר, בחנתי אותו והוא אדיוט גמור. חומש לא למד. לא יודע להתפלל. לא חסר לי עוד חסיד שוטה. אם עוד שנה הוא לא יודע את הש"ס בעל פה - שלא יחזור. והמקטרגים צוהלים מאחורה: כן, כן, הוא יחזור לכאן - הרב שך! והשמש בחוץ משתגע: אתה הכנסת כלב לאדמו"ר? כלב טמא לאדמו"ר הטהור? אתה קולט מה עשית? -האדמו"ר דווקא דיבר איתו בגובה העיניים. -כי הוא אדמו"ר! אבל אתה נבלה. -תגיד לי, אתה יודע איך קרה שישראל בדרגה גבוהה מהמלאכים? -נו! -אז תדע לך שאת אותו תרגיל הרב של הציונים, קוק, עשה פעם שנייה - ויצא לו שהחילונים בשורשם יותר גבוהים מהדתיים! כי הם יונקים מהעולם של בראשית, לפני העולם של המצוות בספר שמות. הם שואבים מעצם היותם בני האבות, מהחסד ולא מהדינים, שאותם הם ממילא לא מקיימים. -את קוק המתפקר אתה מביא לי, זה שנתפס אוכל בבית הכנסת ביום כיפור? לא מספיק לי כלב? -כי בניגוד למה שאתה חושב, האדמו"ר שלנו תמיד נמצא עוד שני צעדים קדימה. כי אם תפעיל את ההגיון העקום הזה עוד פעם, תקבל שהגויים במעלה רוחנית גבוהה מישראל! הם הרי קדמו לישראל, בפרשת נח. אז הנה עוד שלב בסולם: יש אור לגויים, וצריך להכניס אותם לתורה, כדי שנוכל לראות אותו, דווקא כי האור הזה גבוה מדיי! ומה השלב הבא? תקבל שהחיות מעל הגויים. ותבדוק: המצוות שלהן לפני בני נוח, עוד בבראשית, ואפילו לפני המצווה היחידה שיהודים לא מקיימים, למרות שהיא אגב מעולם לא בוטלה: שלא לאכול מעץ הדעת. הם לא חטאו, והם עדיין ברמה של עץ החיים, ולכן מותר להם להסתובב ערומים, ואפילו במקדש, מלא פרות ערומות. והתורה שלהם, התורה של עולם החיים, היא תורה של מדעי החיים, תורה שנמצאת בתוך הגוף. רק תורה חיה, והכוונה לחיה אמיתית, חיה של אותיות, עם טלפיים, שיניים וזנב - תטרוף את הסטרא אחרא. ואתה יודע מה האות שאלוהים נתן לקין? כלב. אז אם אתה רוצה לתקן את נשמת קין - אתה חייב לתקן את הכלב. -אבל בבית? אז נע ונד תהיה בארץ, האדמו"ר אמר לכלב שיסתלק! -ואיך אתה רוצה לתקן את תיקון הפנים, לפני המשיח, שאז יהיו פני הדור כפני הכלב? ובכלל, איפה כתוב בתורה שאסור ללכת עם כלב? -איפה כתוב בתורה שצריך ללכת עם שטריימל? בפרשת ויצא... -ה"חכמה" הזו יותר עתיקה מהתורה. -אל תפריע לי, בפרשת ויצא. שכתוב: ויצא יעקב מבאר שבע. וכי יעלה על הדעת שיעקב אבינו הקדוש יצא בלי שטריימל? ועולה על דעתך שיעקב יצא עם כלב! והוא תופס את הראש שלי עם השטריימל ומוריד אותו עד הרצפה, ומגלגל אותי בכל המדרגות, ואני רואה שהוא קורץ לאחד השטריימלים הכי שחורים שעומדים בפינה, בתוך החושך. והכלב הולך אחריי עם ראש מורכן בתוך החבל, ולמחרת הוא כמעט בוכה שאני הולך לישיבה. ואני חוזר הביתה - והכלב נעלם.
מצא לו זמן להיעלם. בדיוק כשחשבתי לקחת אותו לישיבה. ואני משוטט ואוכל את עצמי: מה האדמו"ר רצה מהכלב? איך כלב יכול להיות עובד השם? כלומר, מה יעשה כלב, ילמד ש"ס? יש ש"ס לכלבים? יבוא פעם בשנה בפסח שיזרקו לו איזה עצם - לכלב תשליכון אותו? זה רק בגלל הפרדוקס ההלכתי שכלב אסור מותר ומותר אסור? או שכלב אסור מהתורה כמו שחדש אסור מהתורה, כלומר שצריך לקשור את זה לתורה, כמו שהאדמו"ר הקודם היה אומר, שתורה זו המילה העברית לתיאוריה, ו"צריך מוחין לתפוס אותו ברשת של הקדושה, לפי שיימשך בחבל של הטומאה". והיתה לאדמו"ר הקודם איזו צנצנת שאסור היה לפתוח, שהיה כתוב עליה: סכנה רעל. ובפנים, אני חושב שבפנים היו כל מיני חיבורים, והוא כל הזמן היה מדגיש כמה חשוב לתפוס את החידושים כשהם קטנים, אחרת השטן כבר גורר אותם לחור שלו, הוא הראשון לאמץ כל כלב, כל טכנולוגיה, כל רעיון. והוא היה צועק על זה שכל הזמן מחפשים את הניצוצות שנפלו עמוק באדמה. אבל לא טורחים לתפוס את הניצוצות החדשים שנופלים מהשמים לפני שיגיעו לרצפה. ואח"כ לך תוציא אותם מלמטה, כמו בטטריס, זה מתחיל ליפול יותר מהר ויותר מהר, ואתה עוד מנסה להדביק את הקצב, אבל כבר יודע שזה אבוד.
והכלב לא חוזר. ואני מחפש אותו בכל השכונה, הולך לבד עם הרצועה, וצועק: כלב מותר! יכול להיות שהאדמו"ר באמת בא ואמר לו להסתלק? יכול להיות שנמאס לכלב ללמוד איתי בחברותא? יכול להיות שהוא התפקר, שהוא אוכל עכשיו נבלות וטרפות? מה הם עשו איתו, לקחו אותו? מה הם עשו לו?! ואני חוזר הביתה עם הזנב בין הרגליים. יש ריח איום מתחת לבית. אני רוצה מקלחת קרה, וארבעה חדרים בלב של אישה.
← הוצאה לחושך
חלום אקראי