פילוסופיה של השפה ופילוסופיה של התהום
חלמתי שאשתי בוכה בלי סוף, ואני חושב: מים תמיד יורדים, אם אני אעקוב אחרי הדמעות שלה שנשפכות מחוץ לדלת אני אגיע למקום הכי נמוך בעיר, שעד היום אין לי מושג איפה זה. זה מאוד פשוט - בכל מקום שאתה הולך תלך למטה. ואני פוגש שם אדם שחור ושמן כמו הר, כמו שסתום שיושב על חור הניקוז, ואי אפשר לדעת לאן זה ממשיך למטה. וזה אפילו מסוכן - אם יקרה אסון, והמוני נשים יבכו כמו אשתי, זה יכול לגרום להצפה. לא עולה על דעתי שייתכן שהוא עוצר דווקא משהו מלעלות מלמטה, מהתהום. ואני בא לבקש ממנו שיקום, אבל הוא סותם לי את הפה לפני שאני מוציא מילה: אני אומר לך, אם החרדים ילכו לצבא, תוך 20 שנה כל עם ישראל חוזר בתשובה! ואני חומד לצון ושואל ברצינות תהומית: ואתה, כמובן, נביא? -כן, כלומר, בתקופה שלי קוראים לנביאים נוסעים אחורה בזמן. התחום הזה מאוד פופולארי אצל היהודים. אחרי שהוכיחו שלא היה מעמד הר סיני, נאלצנו לנסוע אחורה בזמן ולדאוג שכן היה! ככה הצלנו את אמיתות התורה. -ואתה כאן כדי לזייף את מעמד הר סיני? -לא, לצערי. שלחו אותי מזמן החורבן, כלומר החורבן בעתיד, כלומר לראשון קראו חורבן, לשני שואה, לשלישי כליון, ואז עוד הצליחו איכשהו להתאושש, אבל בזמני הרביעי כבר היה הסוף של היהדות: ההיעלמות. ואני כאן כדי לעצור אותה בזמן, כשזה עוד קטן. ואני ממשיך להסתלבט עליו: אבל אם ה"היעלמות" תיעלם, גם אתה תיעלם, כמה שאתה שמן, כי לא ישלחו אותך בזמן. -בדיוק, המטרה היא שאני איעלם. כל עוד אני כאן אתה יכול לדעת שהשואה הבאה באה. והוא אומר שהוא ילך אתי לכל מקום, שאני לא אוכל לפספס את זה. ואני חושב על המפלצת הזו, לקחת אותו לבית כנסת בשבת, איפה אפשר בכלל למצוא שטריימל בגודל הראש שלו, ואני אומר לו שעדיף שיחכה פה. אני כבר אבוא אליו.
ופתאום יש הרגשה שיש יותר כסף בבית. כלומר, זה לא מתבטא בכלום. אבל פתאום אני מרגיש שיש אוכל יותר טוב, לא רק הזול ביותר. פתאום אחרי שנתיים לאשתי יש חצאית חדשה. פתאום היא מחייכת. וזה מאוד מפחיד אותי. מה קרה עכשיו? מה השתנה מאז שחמי הפסיד את כל הכסף של המשפחה. האדמו"ר הקודם, המשוגע, חלם בלילה שיש נוזל שחור וסמיך שזוחל מתחת לארץ הקודש, שיש תאי גזים ענקיים בלב האדמה. והוא אמר להשקיע באיזו מניית קידוחים וחיפושים. וחמי המטורף לקח את כל הכסף של המשפחה, כולל שלי ושל אשתי, לא עזר כמה שבכיתי, עד האגורה האחרונה, האדמו"ר אמר, וקבר את הכול שם. עמוק באדמה. וכמובן שהכול נהיה אפס מאופס, ירד לאחד אגורה, ואפילו במחיר כזה לא היה למי למכור את זה. כל החסכונות, הכול הלך.
ולקחתי בלילה את המחשב לשירותים, והחבאתי אותו בתיק, ויצאתי מהבית, והלכתי לקצה הבתים, ופצחתי בריקוד לכל מיני כיוונים, כשהראש שלי בתוך התיק, ומבחוץ רק רואים שיוצא משם אור. אומרים שיש שם זווית מאוד מסויימת, שאפשר לקלוט את המפלצת הזאת - אינטרנט. ואני רואה שהמנייה עלתה באלפי אחוזים - חישוב מהיר - אנחנו מיליונרים - מיליונרים שמתקלחים במים קרים! חיים כמו עכברים בבית של ג'וקים, בקופסת גפרורים - ולבן הארמי הזה! ואני דופק לחמי באמצע הלילה ואומר לו: לא רוצה ללמוד. לא רוצה לעבוד. לא רוצה לזוז יותר. לא רוצה כלום. והוא נותן מבט שאני לא יודע לפענח. מבט של שנאה, שיניים. ואני מחייך אליו ואומר: האו! האו! וחמי אומר לי: תיזהר. ואני עונה לו: האו! האו! וחמי אומר לי: אני לא יודע מה גילית, אבל זה לא מה שזה נראה. ואני עונה לו: האו! האו! וככה אנחנו מתווכחים, ופתאום שומעים צעדים ענקיים של דינוזאור. ועם כל בום אנחה יהודית עמוקה, יבבה של הדינוזאור מהעתיד: איפה היית? לאן נעלמת?
וחמי בוכה לי שהוא נשבר, מכר את המנייה בגרושים לפני הפריצה הגדולה, שמגיע לו שהוא לא האמין באמת באדמו"ר. וכל החסידים בטוחים שהוא גביר, והוא מת מפחד לספר. וכולם מקללים אותו שהוא לא נותן, קמצן שמעמיד פנים, שמוכן לחיות כמו תפרן רק כדי לא לתת לאחרים. ואני אומר לו חכה כאן. רק שלא יספר לדינוזאור שהוא משקיע בלהוציא את אבות אבותיו הקדושים מבטן האדמה, שהוא משקה את המכונית מהשואה שלהם.
ואני שואל את הר האדם אם הוא זוכר במקרה איזה נייר שזינק לשמים בשנה הקרובה? -מה אתה חושב שאני? -איזו התפתחות כלכלית, טכנולוגית, צבאית, משהו, מתקופתינו? -מצטער, היסטוריה זה לא אני. -אבל אין שום דבר שהתעניינת בו, משהו? נמצא כבר דרך לעשות מזה כסף! -התעניינתי בפילוסופיה. -פילוסופיה?! מה בכלל עשית שם בעתיד? -בעיקר אכלתי. תשמע, זו היתה שואה של אוכל. לפני כן הייתי עור ועצמות ולכן שרדתי אחרון. -מה? אבל להיעלם, איך זה קשור? והוא תופס את הסנטר ואומר בקול רב חשיבות, כאילו אפשר לתפוס דינוזאור עם זקן ברצינות: הכול קשור! הפילוסופיה נותנת את תמצית כיוון הרוח, ואפשר להרוויח מזה, לדעת לאיפה לשים מפרש. בימיי זה מקצוע מבוקש. הרי כל הדברים הולכים ביחד. אם רק היית יודע בתחילת המאה ה-20 איזו תפקיד תמלא השפה, בכל התחומים, בכל תחום היית יכול להיות פורץ דרך. ולגביכם, תשמע, זו לא תקופה כ"כ חשובה, אתם נחשבים סוג של תחילת ימי הביניים. זה זמן טוב למלחמות, דתות ושאר מחלות, לא לחשיבה מופשטת. אם אני זוכר נכון משפט אחד מהחוברת, מהסיכומים שלמדנו בע"פ, תבין אותו איך שאתה רוצה. את המקום שתפסה השפה במאה ה20, תתפוס במאה ה21 - הלמידה. -למידה, הא? למה דווקא למידה? לימוד תורה אתה מתכוון! -זה לא למידה שכמו שאתה מבין, זה למידה בתוך המערכת, לא מבחוץ. -מערכת? -אתה באמת לא מבין מה שאני אומר? הוא נבוך, מגרד את הסנטר, אחד מתוך עשרות סנטרים, נראה כאילו הוא מדפדף ביניהם, למרות שקשה לראות מה קורה שם בפנים בתוך הזקן. והוא אומר: אופס, התבלבלתי ביניהם, הנה זה: את הפילוסופיה של הלשון במאה ה-20 תחליף במאה ה-21 הפילוסופיה של השיניים.
← הוצאה לחושך
חלום אקראי